Pereiti į pagrindinį turinį
Energetiškai išmanūs būdai taupyti

Energetiškai išmanūs būdai taupyti

Vis dažniau išeidami iš namų savęs paklausiate: ar išjungiau šviesą vonioje? O telefono įkroviklį ištraukiau iš rozetės? Taupyti elektrą išties verta. Įpratus be reikalo nešvaistyti kilovatvalandžių, verta pasidomėti išmaniais būdais sumažinti elektros energijos sąskaitas. 

Žinokite, kiek elektros suvartojate ir už kiek ją perkate  

Pirmas išmanaus taupymo žingsnis – elektrą įsigyti už mažiausią galimą kainą. 

Norint pasirinkti tinkamiausią planą, derėtų įvertinti savo vartojimo įpročius, poreikius ir suvartojamos elektros kiekį. Suvartojantiems daug elektros labiau apsimoka turėti planą su abonentiniu mokesčiu, mat tokio plano 1 kWh tarifas yra mažesnis. Renkantis tarp vienos ir dviejų laiko zonų alternatyvų, svarbu žinoti, kokiu metu elektros naudojate daugiausia. Jei namuose laiką leidžiate tik vakarais, naktimis ir savaitgaliais – tikrai verta turėti 2 laiko zonas.

Ar žinojote, kad suvartojimo rodiklių stebėjimas leidžia sutaupyti iki 7 % energijos? Jeigu jau turite įdiegtą išmanųjį skaitiklį, analizuoti savo vartojimą bus dar paprasčiau. „Ignitis EnergySmart“ mobilioji programėlė – išmanus įrankis, kuriuo naudojasi jau daugiau nei 4 000 vartotojų. 

Išmanus ir efektyvus taupymo būdas – žaliosios elektros gamyba 

Dar išmanesnis ir efektyvesnis būdas sumažinti elektros sąskaitas – patiems pasigaminti elektros. Ir ne bet kokios, o žaliosios! Saulės elektrinės moduliai jau tapo bene madingiausia „stogo danga“. Šio sprendimo populiarėjimą lemia anaiptol ne madų tendencijos, o racionalūs skaičiavimai – gaminantys vartotojai išlaidas elektros energijai gali sumažinti iki 3 kartų.

Įdarbinti saulę galite net jei neturite stogo, ant kurio galėtumėte iškelti saulės modulius. Nesvarbu kokiame būste ir kurioje Lietuvos vietoje gyvenate, elektros galite pasigaminti nutolusiuose saulės arba vėjų parkuose. Tai išmanus būdas sumažinti elektros sąskaitas bei prisidėti prie žaliosios energetikos plėtros. 

Žinoma, nekantru sužinoti, kiek sumažės elektros sąskaitos, tapus nutolusiu gaminančiu vartotoju. Trumpas atsakymas būtų – ženkliai! Iki 70 %! Tikėtinos naudos amplitudė tokia pat plati, kaip galimybės rasti individualiu atveju tinkamiausią taupymo sprendimą, įvertinus skirtingą elektros generaciją vėjo ir saulės parkuose, savo elektros vartojimo poreikius bei galimybes investuoti. 

Investavus į dalį elektrinės saulės parke sutaupysite iki 70 % 

Nutolusiame saulės parke pagamintos elektros energijos naudojimas panašus į situaciją, kuomet ji gaminama elektrinėje ant stogo. Įsigyjate reikiamos galios elektrinę saulės parke ir saulėtomis dienomis „renkate“ kilovatvalandes savo namams. Generacijos metu nesunaudotas kilovatvalandes kaupiate „taupyklėje“ ir panaudojate vėliau.

Įsigiję elektrinę saulės parke, elektros sąskaitą galite sumažinti maždaug tris kartus arba iki 70 %. Taigi, jei anksčiau už elektrą per mėnesį sumokėdavote 100 eurų, dabar sulauksite mažesnės, galimai, tik apie 30 eurų sąskaitos. 

Saulės elektrinės įsigijimui reikalingų investicijų dydį galite sumažinti pasinaudodami Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) parama. Jos dėka galima susigrąžinti iki 3 230 Eur. Kad būtų lengviau suprasti investicijų ir paramos aritmetiką, paskaičiuokime drauge.

Dažniausiai vartotojų pasirenkama 4 kW galingumo elektrinė „Ignitis Eparkai“ platformoje kainuoja apie 5 480 Eur. Dalį šios sumos kompensuoja APVA. Vienas vartotojas gali atgauti 323 Eur už 1 kW, tad įsigijus 4 kW galingumo elektrinę susigrąžinsite net 1 292 Eur! Į nutolusią saulės elektrinę investuoti 4 188 Eur (= 5 480 – 1 292 Eur) turėtų atsipirkti per 4–5 metus.   

Vėjo elektrinės nuoma: iki penktadalio mažesnės elektros sąskaitos be investicijų 

Vėjo elektrinės nuoma – išmanus sprendimas norintiems pasigaminti elektros ir taupyti neinvestuojant savo lėšų. Išsinuomoję vėjo elektrinės dalį savo elektros sąskaitoje mažinsite ne kilovatvalandžių, o eurų eilutę.  Vėjo parke „prisukta“ elektros energija bus parduodama biržoje už tuo metu esančias kainas, taigi, vertė bus kaupiama eurais, kuriais mėnesio pabaigoje padengsite jūsų suvartotos elektros sąskaitą.

Taikant tokį apskaitos modelį sutaupymas priklausys nuo keleto veiksnių: elektros kainų biržoje, jūsų turimo elektros tiekimo plano bei vėjo elektrinės generacijos. 

Kad būtų lengviau suprasti, paanalizuokime Mariaus elektros sąskaitą. 

Marius per mėnesį suvartoja apie 400 kWh elektros energijos, už ją moka maždaug po 132 Eur/mėn. (0,33 Eur/kWh). Jis dviem metams išsinuomojo 3 kW vėjo parke už 109 Eur/mėn. – tokia galia yra optimalus pasirinkimas pagal Mariaus suvartojimą ir turimą elektros planą. Prognozuojama, kad per 2 metų nuomos terminą vėjo elektrinė jam sugeneruos apie 18 792 kWh, o skaičiuojant pinigine verte – apie 3 120 Eur. Pastarąja suma Marius sumažins savo elektros sąskaitas. Taigi, jeigu Marius ir toliau sunaudos panašiai energijos kaip iki šiol, per 2 metus jam elektra kainuos 3 168 Eur, o atėmus vėjo parke pagamintos elektros vertę (3 120 Eur) ir pridėjus nuomos kainą (2 616 Eur) gaunasi 2 664 Eur – 16 % mažiau. 

Taigi elektros gamyba saulės ir vėjo parke – du skirtingi pasirinkimai, leidžiantys atrasti konkrečiu atveju tinkamiausią taupymo sprendimą.