Pereiti į pagrindinį turinį

DUK

Kas yra saulės parkas?

2019 m. spalio 1 d. Lietuvoje įsigaliojus įstatymui, kuris įtvirtino naują mažosios žaliosios energetikos modelį, leidžiantį šalies gyventojams gaminti elektros energiją iš atsinaujinančių išteklių ir ją vartoti geografiškai skirtingose vietose. „Ignitis Eparkai“ platformoje galite išsinuomoti arba įsigyti dalį nutolusios saulės elektrinės ir tokiu būdu tapti nepriklausomais energijos gamintojais.

Kodėl verta rinktis „Ignitis Eparkų“ platformą?

Mūsų platformoje rasite tik patikimų vystytojų skelbiamus saulės parkus. Užtikriname vystytojų patikrą, saulės parko įrengimo stebėseną, pilną administravimą bei kokybišką elektrinės perdavimą. Mes koordinuosime visą procesą - nuo sutarties sudarymo iki elektrinės priskyrimo jūsų adresu.

Jei turiu saulės elektrinę ant stogo, ar galiu pirkti ir elektrinės dalį iš saulės parko?

Taip, galite. Gaminantys vartotojai vienai elektros energijos vartojimo vietai gali priskirti kelias elektrines ar elektrinių dalis, nepaisant pastarųjų buvimo vietos (AIEĮ 201 str. 7 d.). Nuostata įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

Kaip platformoje nusipirkti/ išsinuomoti parko dalį?

  1. Užsiregistruokite svetainėje www.eparkai.lt
  2. Pasirinkite jūsų poreikius labiausiai atitinkantį parko projektą.
  3. Skaičiuoklėje įveskite vidutinės suvartojamos energijos kiekį kWh (matysite rekomenduojamą jūsų poreikius užtikrinančios saulės elektrinės galingumą (kW)).
  4. Spauskite „Pirkti“ arba "Nuomotis".
  5. Patvirtinkite savo tapatybę.
  6. Pasirašykite pirkimo arba nuomos sutartį.
  7. Pasirinkite banką, kuriame norite atlikti mokėjimą ir atlikite pavedimą.
  8. Stebėkite projekto vystymo eigą savo profilio paskyroje „Mano projektai“.
  9. Apie visus reikalingus atlikti veiksmus jus informuosime el. paštu.

Per kiek laiko atsiperka įsigyta saulės elektrinė?

Saulės elektrinės dalies atsipirkimo laikas priklauso nuo jūsų dabar mokamos elektros kainos. Mes skaičiuojame, jei jūsų dabartinis elektros energijos tarifas yra 0,23 EUR/kWh, elektrinė Jums atsipirks per 5-6 metus su APVA parama, o be paramos – maždaug per 7-8 metų. Konkretus atsipirkimas kiekvieno vystytojo pateiktam projektui gali kiek skirtis.
Kviečiame pasinaudoti įdiegta elektrinės atsipirkimo skaičiuokle šioje platformoje.
 

Koks yra saulės parke pagamintos elektrinės kaupimo laikotarpis?

Gaminančio vartotojo kaupimo laikotarpis yra 2 metai (balandžio 1 – kovo 31 d.) (AIEĮ 201 str. 2 d. 1 p.). Nuostata taikoma gaminančių vartotojų kaupimo laikotarpiui nuo 2022 m. balandžio 1 d.

 

Kaip savo pagamintą elektros energiją galiu paskirstyti skirtingiems objektams?

Saulės parke pagamintą elektros energiją galite padalinti dviem ar daugiau savo būstų. Pavyzdžiui, 10 kW galios elektrinę galima išdalinti: 8 kW – namui ar butui, kur nuolat gyvenate ir 2 kW – vasarnamiui, kur tik atostogaujate. Elektrinę skirtingiems objektams išskaidyti galite savo ESO savitarnos paskyros skiltyje Nutolusios elektrinės valdymas. Minimali vienam objektui priskiriama elektrinės galia yra 0,1 kW. Apie naujo objekto adreso priskyrimą informuokite Aplinkos projektų valdymo agentūrą (APVA).

Gaminančių vartotojų atsiskaitymo būdai ir kainos nuo 2022-01-01

ATSISKAITYMO BŪDAS MOKAMA UŽ MATO VNT. KAINA su PVM REKOMENDACIJA

Atsiskaitymas už gautą energiją

 

Už patiektos į tinklą ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę (kWh) Eur/kWh 0,04477 Šis atsiskaitymo būdas rekomenduojamas, kai saulės elektrinė yra ant stogo. Šviečiant saulei dalį energijos suvartojate tiesiogiai – ji nėra apmokestinama. Elektros perteklius, kurio nesuvartojate, atiduodamas pasaugoti į tinklus. Esant energijos vartojimui, kai saulė nebešviečia, energiją atgaunate iš tinklo. Ši elektra yra apmokestinama mokesčiu už atgautas kWh, t.y. 0,04477 Eur/kWh.  
Šį tarifą verta pasirinkti, kai tiesioginis energijos suvartojimas yra didesnis nei 25 proc. 

Atsiskaitymas už elektrinės instaliuotą galią

 

Už instaliuotą elektrinės generuojamos galios kilovatą (kW) Eur/kW/mėn. 2,5168

Šis atsiskaitymo būdas rekomenduojamas nutolusių saulės elektrinių ir saulės parkų savininkams.
Mokamas mėnesinis fiksuotas mokestis pagal elektrinės galią.
Šį tarifą verta pasirinkti, nes nesant tiesioginio vartojimo, visa energija yra perduodama iš elektrinės į Jūsų namus ir nepriklausomai nuo to, kiek elektros yra patiekiama ar atgaunama iš tinklo, mokėsite vienodą fiksuotą mokestį.  Pvz., jei vartojate elektrą nuo balandžio ir jūsų elektrinės galia yra įvertinta teisingai pagal jūsų suvartojimą, elektros sąskaitoje kiekvieną mėnesį atsiras tik šis 2,52 EUR/kW mokestis (tikėtina tai gali būti tik žiemos mėnesiais). 

Atsiskaitymas kilovatvalandėmis

 

Atsiskaitymas kilovatvalandėmis: nustatytas procentas nuo patiektos į tinklus energijos kiekio (kWh) paliekamas operatoriui už naudojimosi tinklais paslaugas klientas galės neatlygintinai atgauti nustatytą procentą nuo savo pagaminto ir patiekto į tinklą kiekio 33 proc. pagamintų kWh    Šis atsiskaitymo būdas rekomenduojamas turintiems didesnės galios saulės elektrinę (ant stogo ar saulės parko dalį) nei būtinas jos pagamintas kiekis. Jei elektrinė yra 10 kW, o kliento poreikis yra 7 kW, jis gali rinktis šį būdą. 33 proc. elektros energijos lieka tinkluose, o likusius 67 proc. sunaudoja elektrinės savininkas nemokėdamas už naudojimąsi tinklais. 
Pvz.: jei elektrinė pagamina 10 000 kWh, o jūs suvartojate 7 000, tai 3300 kWh lieka tinkluose, o Jūsų elektros sąskaitos bus 0 EUR.

 

 

Ar Saulės parkų elektrinėms taikoma parama?

Taip, įsigyjamoms saulės elektrinėms taikoma ES parama. Paramos išmokėjimą koordinuoja Aplinkos projektų valdymo agentūra (www.apva.lt). Sąlygas rekomenduojame tikslintis www.apva.lt. Nuomojant elektrinės dalį iš saulės parkų - parama netaikoma.

Ar dėl 2 GW kvotos ribojimų gali saulės parkas būti neišvystytas?

"Proveržio pakete" įtvirtinta kvota -2 GW- netaikomos gaminančių vartotojų saulės elektrinių savininkams, atsinaujinančių išteklių energijos bendrijoms, piliečių energetinėms bendrijoms, taip pat saulės elektrinių vystytojams, kurie raštiškai patvirtina, kad jų vystomi parkai yra skirti gaminantiems vartotojams.​

Šaltinis: VERT VERT pranešimas dėl saulės elektrinių, skirtų komercinei elektros energijos prekybai, plėtros (regula.lt)

Ar galima rezervuoti saulės parką, jei dar nėra gautas APVA atsakymas dėl suteikto finansavimo?

Taip, galima. Rezervuoti saulės parką galite bet kada svarbu, kad paraiška APVA būtų pateikta anksčiau nei pasirašote perdavimo – priėmimo aktą. Paramos agentūros aprašo sąlygose yra vertinamas paraiškos pateikimo laikas ir elektrinės prijungimo prie objekto (skaitiklio pastatymo) laikas. 

Ar galima vienam objektui pirkti elektros energiją iš skirtingų elektrinių (parkų)?

Energetikos ministerijai priėmus teisės aktų pakeitimą „Proveržio pakete“ įteisintos hibridinės elektrinės, kai tame pačiame prijungimo taške į sistemą sujungiamos kelios skirtingas atsinaujinančių išteklių energijos rūšis naudojančios elektrinės, pavyzdžiui, vėjo ar saulės elektrinės. Šis pakeitimas įsigalioja nuo 2023 01 01. 
•    Jei turite elektrinę ant savo namo stogo, bet jums trūksta papildomos galios, daugiau kW galite įsigyti iš nutolusios elektrinės (ar saulės parko).
•    Vienam objektui jau galima įsigyti saulės parko dalis iš skirtingų vystytojų parkų.
•    Vienam adresui galima priskirti saulės ir vėjo elektrines.

Jei turiu saulės elektrinę ant stogo, ar galiu pirkti ir elektrinės dalį iš saulės parko?

Taip, galite. Gaminantys vartotojai vienai elektros energijos vartojimo vietai gali priskirti kelias elektrines ar elektrinių dalis, nepaisant pastarųjų buvimo vietos (AIEĮ 201 str. 7 d.). Nuostata įsigalioja 2023 m. sausio 1 d.

Ar galima įsigyti nutolusią saulės elektrinę, jei neturiu atskiro elektros energijos įvado?

Nutolusią saulės elektrinę gali įsigyti tik elektros energijos vartotojai, kurie turi elektros energijos įvadą. Juridiniai asmenys - tiesioginę sutartį su ESO (Energijos skirstymo operatoriumi).

Ar sudaryti sutartį gali tik objekto savininkas ar ir būsto nuomotojas?

Įsigyti ar išsinuomoti nutolusios saulės elektrinės dalį gali nekilnojamojo turto savininkas ir nuomininkas, jei jo vardu sudaryta elektros energijos pirkimo - pardavimo sutartis. 

Ar saulės parko galia gali būti didesnė nei įvado leistinoji naudoti galia?

Taip, perkant saulės parko dalį nėra ribojama elektrinės galia pagal objekto įvado galią. 

Kokia galia man bus priskirta?

Saulės parko sutartyje pateikiama įrengtoji saulės elektrinės galia, t.y  saulės modulių suminė galia, kurią įsigijote.  

ESO savitarnoje Jums atvaizduojama leistina generuoti galia.  Elektrinės leistina generuoti galia, kW – pagaminta galia, kurią parkas atiduos į ESO tinklą po prijungimo paslaugos įvykdymo.  

 APVA parama apskaičiuojama pagal įrengtą galią.  

Kodėl ESO savitarnoje matau mažesę elektrinės galią nei esu nusipirkęs iš parko?

Taip gali nutikti dėl parko įrengtos generuoti ir leistinos generuoti galių skirtumo. 

Jūsų pasinaudojimo tinklais mokesčiai ESO apskaičiuojami pagal leistiną generuoti galią, kuri yra mažesnė už įrengtąją galią. Tai reiškia mažesnius mokesčius jums. ESO savitarnoje matysite leistiną generuoti galią, kuri bus mažesnė nei įrengtoji, nurodyta jūsų sutartyse bei „Ignitis Eparkai“ platformos vartotojo paskyroje. 

Saulės elektrinės leistina generuoti galia – tai maksimali pagamintos elektros energijos galia, kuri gali būti patiekta į ESO tinklus. Siekiant maksimaliai efektyviai naudoti elektros tinklus bei užtikrinti didžiausią elektrinės efektyvumą, leistina saulės elektrinės generuoti galia yra mažesnė ir negali viršyti įrengtosios generuoti galios ir didžiausio pajėgumo.  

Atkreipiame dėmesį, kad APVA parama apskaičiuojama pagal įrengtą (didesnę) elektrinės galią. 

Kas yra elektrinės įrengtoji, leistina generuoti galia?

Elektrinės įrengtoji generuoti galia – saulės elektrinės įrengtoji galia yra saulės modulių suminė galia.   

Elektrinės leistina generuoti galia –  pagaminta galia, kurią parkas atiduos į ESO tinklą po prijungimo paslaugos įvykdymo.  

Siekiant maksimalaus elektrinės efektyvumo galima leistinoji generuoti galia gali iki 20% būti mažesnė.   

Jeigu noriu įsigyti nutolusią saulės elektrinę keliems objektams, ar kiekvienam jų turiu sudaryti atskiras sutartis?

Savo paskyroje įveskite adresus, kuriais norite sudaryti saulės parko įsigijimo / ar nuomos sutartis. Rekomenduojame kiekvienam adresui sudaryti atskirą sutartį. 
 

Jei sudarysiu pagrindinę sutartį ir sumokėsiu avansinę įmoką, ar galėsiu gauti paramą?

Pasirašyti pagrindinę sutartį ir sumokėti avansinę įmoką galite drąsiai.  Sutarties sudarymo data nėra fiksuojama APVA terminuose. Paramos agentūros aprašo sąlygose yra vertinamas paraiškos pateikimo laikas ir elektrinės prijungimo prie objekto (skaitiklio pastatymo) laikas.

Jei sudarysiu Saulės parko sutartį ir gausiu APVA atsakymą, kad paramos negavau, ar galima bus nutraukti sutartį?

Taip. Jei atsiųsite informaciją, kad paramos negavote, nors pateikėte paraišką, sutartį galėsite nutraukti, o mes grąžinsime Jums visą sumokėtą avansinę įmoką.

Su kuo pasirašoma nutolusios saulės elektrinės įrangos pirkimo ar nuomos sutartis?

Nutolusios saulės elektrinės įrangos dalies nuomos arba pirkimo sutartis pasirašoma su konkretaus projekto vystytoju, tarpininkaujant „Ignitis Eparkai“ platformai. Tai yra dvišalė sutartis, todėl visos teisės ir pareigos tenka projekto vystytojui bei įrangos pirkėjui/nuomininkui.

Kas kompensuos remonto kaštus, jei nutolusios saulės elektrinės dalis suges?

Nutolusios saulės elektrinės dalies garantinį aptarnavimą užtikrina vystytojas. Pogarantiniu laikotarpiu tech. gedimų išlaidos dalinamos viso parko savininkams, proporcingai pagal įsigytos elektrinės dalį.

Ar saulės parkas yra apdraustas ir nuo kokių rizikų?

Saulės parkai yra apdrausti nuo gamtos padarinių, trečiųjų asmenų veikos ar turto sugadinimo.
 

Ar įsigijus ar išsinuomavus elektrinės dalį bus keičiamas skaitiklis? Ar ši paslauga mokama?

Taip, skaitiklis bus keičiamas. Ši paslauga jums nekainuos, tačiau pardavus nutolusios saulės elektrinės dalį per 1 metus nuo įsigijimo, ESO turi teisę paprašyti kompensuoti skaitiklio įrengimo kaštus.
 

Ar reikės pateikti paraišką ESO ir ar turėsiu kreiptis į ESO dėl skaitiklio pakeitimo ir kuriuo metu?

Saulės parko prijungimo procesą koordinuojame mes. Jums papildomai kreiptis dėl skaitiklio pakeitimo į ESO nereikės.

Kiek gausiu sąskaitų, įsigijęs ar išsinuomojęs dalį nutolusios saulės elektrinės?

Įsigijus saulės elektrinės dalį gausite šias sąskaitas: vieną už saulės parko dalies priežiūrą (kartą per metus) arba nuomą (kiekvieną mėnesį), o kitą - už elektros energiją iš savo elektros energijos tiekėjo (kiekvieną mėnesį).

Koks yra saulės parko prijungimo procesas?

Saulės parko elektrinės prijungimą koordinuojame mes. 

- Atsiųsime jums gaminančio vartotojo tarifų pasirinkimą;

- Perduosime duomenis Elektros tiekimo sutarties pakeitimui;

- Perduosime darbus ESO - įrengti skaitiklį;

- Pateiksime visus reikalingus dokumentus APVA paramos pateikimui. 

Prijungimo procesas trunka iki 14 dienų.

 

Kaip bus skaičiuojama jeigu vieną mėnesį elektros energijos suvartosiu daugiau nei pagamins elektrinė, o kitą mėnesį mažiau?

Skirtumą už trūkstamą elektros energiją  apmokėsite pasirinktu elektros energijos tiekėjo tarifu. Kuomet generacija bus didesnė nei vartojimas, nesuvartotas elektros kiekis (perviršis) perkeliamas kitam mėnesiui (iki kovo 31 d.) - vasarą generuotą elektros perviršį atgausite žiemos mėnesiais.
 

Kur galėsiu matyti savo elektrinės dalies gamybos duomenis?

Saulės parko dalies generaciją galėsite stebėti savo www.eparkai.lt paskyroje, skiltyje „Mano generacija“. Jums pateiksime valandinius, suminius duomenis už savaitę, mėnesį ir metus.
 

Kaip kompensuojama už energijos perteklių keičiant energijos nepriklausomą tiekėją?

2020-09-18 Energetikos ministerija priėmė elektros energijos tiekimo ir naudojimo taisyklių pakeitimą, kuris gaminantiems vartotojams, kurie keičia nepriklausomą tiekėją arba sudaro nepriklausomo tiekimo sutartį, suteikia galimybę priimti sprendimą dėl sukaupto elektros energijos kiekio.

Taisyklių pokytis įsigalioja nuo 2020 balandžio 1 d., t. y. veikia atgaline data, todėl išėjusiems klientams iki rugsėjo 1 d. bus taip pat perkeliamas/kompensuojamas sukauptas kiekis.

Kiekvienas nepriklausomas tiekėjas nustato savo kompensavimo tvarką ir sąlygas.

Kaip bus apskaičiuojama nutolusios saulės elektrinės dalies generuojama ir suvartojama elektros energija?

Dvipusės apskaitos užtikrinimu rūpinasi AB Energijos skirstymo operatorius (ESO), kuris duomenis apie nutolusios saulės elektrinės sugeneruotą elektros kiekį gaus iš elektrinės išmaniosios apskaitos sistemos.
Gavus gamybos bei realaus vartojimo (iš išmanaus apskaitos prietaiso jūsų vartojimo taške) duomenis, ESO šiuos duomenis sulygins ir pateiks informaciją jūsų elektros energijos tiekėjui.
 

Ar gali būti taip, kad Platformoje pateikti duomenys apie mano saulės elektrinės dalies pagamintą energiją skiriasi nuo skirstymo operatoriaus pateiktų pagamintos ir suvartotos energijos duomenų?

Platformoje pateikiami duomenys apie jūsų saulės elektrinės dalies sugeneruotą energiją, kurie skaičiuojami nuo Saulės parko dalies perdavimo - priėmimo akto pasirašymo. ESO jūsų pagamintos ir suvartotos energijos kiekius apskaičiuoja pagal išmaniojo apskaitos prietaiso rodmenis gamybos ir vartojimo taškuose nuo tokio apskaitos prietaiso įrengimo dienos, todėl pirmąjį mėnesį platformoje matomi ir ESO pateikti duomenys gali nesutapti. Tokiais atvejais reiktų vadovautis ESO pateiktais duomenimis apie jūsų pagamintą ir suvartotą energijos kiekį.

Kokius dokumentus reikia pateikti APVA agentūrai ir kaip juos turėčiau gauti?

Dokumentus APVA agentūrai paruošime ir įkelsime į jūsų paskyrą. Po elektrinės prijungimo atsiųsime detalią instrukciją kaip pateikti dokumentus agentūrai.

Ką daryti jeigu nuspręsiu parduoti nekilnojamąjį turtą, su kuriuo susieta nutolusi saulės elektrinės dalis?

Nekilnojamojo turto pardavimo atveju jums priklausančią saulės elektrinės dalį galima parduoti kartu su objektu, jei naujasis savininkas sutinka. Tokiu atveju, sutartis turi būti perrašoma naujo savininko vardu. Jei planuojate pasilikti elektrinę sau, ją galite priskirti naujam savo adresui. Elektrinės adreso keitimas atliekamas ESO savitarnoje „Nutolusių vartotojų skiltyje“.