Pereiti į pagrindinį turinį
Saulės ir vėjo parkai: panašumai ir skirtumai

Saulės ir vėjo parkai: panašumai ir skirtumai

Yra tokia liaudies pasaka. Saulė, vėjas ir šaltis nesutarė, kuris iš jų geresnis, tad nusprendė paklausti žmogaus. Žmogus pakrapštė galvą ir sako: „Ir vėjas, ir saulė“. Šaltis nustebęs klausia: „Kodėl?“. Žmogus sako: „Nes tiek saulė, tiek vėjas gali gaminti elektrą!“. Juokaujam – originali pasaka kiek kitokia. Bet jau turbūt supratote iš pavadinimo, kad kalbėsime apie saulės ir vėjo parkus bei bandysime juos palyginti.

Saulės ir vėjo kiekis Lietuvoje

Norint palyginti objektyviai, svarbu suprasti Lietuvos klimatą. Vidutinis vėjo greitis (10 m aukštyje) yra didžiausias Lietuvos pajūryje – 4,5–5,5 m/s. Greitis po truputį mažėja keliaujant į rytus (2,7–3 m/s). Vėjo jėgaines rekomenduojama statyti ten, kur vėjas pučia bent 5 m/s greičiu. Taigi, akivaizdu, kad visą laiką elektra nebus gaminama ir vėją gali tekti gaudyti, tiesiogine to žodžio prasme. 

Saulės energiją prognozuoti galima kiek tiksliau. Pavyzdžiui, Lietuvos pajūryje saulėta būna daugiau nei 77 dienas per metus. Sostinėje – apie 70 dienų. Vadinasi, visus metus elektrinė neveiks pilnu pajėgumu, bet bent jau žinosite, kiek galite tikėtis kilovatų.

Efektyvumas

Pačios efektyviausios saulės baterijos rinkoje gali sugaudyti ir paversti elektros energija apie 23 % saulės šviesos. Tuo tarpu vėjo turbinos elektros energija paverčia net 50 % sugaunamo vėjo. Nors „ant popieriaus“ pagal efektyvumą laimėtojas atrodo vėjas, tačiau labai svarbu vertinti visus parametrus. 

Pavyzdžiui,  reikšmingas parametras yra vėjo greitis. Kai jis siekia 2,5–3,5 m/s, jūsų vėjo jėgainė nieko negamina. Esant 3,5 m/s vėjo greičiui pagaminama vos 120W energijos. Tiek elektros suvartoja vien tinklo įranga, taigi į tinklą iš esmės niekas nenukeliauja.

1 kW galios saulės elektrinė vidutiniškai sugeneruoja 900–1 000 kWh per metus. Tuo tarpu tokio paties galingumo vėjo jėgainė duoda gerokai didesnę generaciją – 2 000–3 000 kWh per metus. Tiesa, svarbu paminėti, kad vėjo elektrinė tokius skaičius pasiekia tik tuomet, kai vidutinis metinis vėjo greitis yra ne mažesnis nei 5 m/s. 

Privalumai ir trūkumai

Kaip jau supratote, tai yra pakankamai skirtingi energijos išgavimo būdai. Kad būtų patogiau lyginti, sudėliojome jų privalumus ir trūkumus.

Saulės elektrinės

Privalumai Trūkumai
Neskleidžia jokio garso Įrengimai gali būti brangūs
Gamina elektrą visur, kur yra saulė Negamina elektros naktį
Įrengimas pigesnis nei vėjo parko  Sumontavus sunku perkelti
Pakankamai tiksliai prognozuojama metinė generacija Mažesnis efektyvumas nei vėjo parko, t.y. 1 kW įrangos generuoja mažiau kWh

Vėjo elektrinės

Privalumai Trūkumai
Elektros gamyba dieną ir naktį  Sunkiau prognozuojama generacija
Didelis efektyvumas Reikalauja daugiau vietos įrengimui
Vėjo kryptis neturi didelės reikšmės Didesni įrengimo ir priežiūros kaštai

Verdiktas

Jūs tikriausiai tikėjotės, kad čia skelbsime laimėtoją. Tokiu atveju, šiek tiek nuvilsime. Kas geriau, priklauso nuo aplinkybių. Tačiau aišku viena – jei yra galimybė turėti abiejų šių atsinaujinančios energijos šaltinių kombinaciją Optimalus variantas galėtų būti įsigyti ar išsinuomoti elektrinės dalis abiejuose parkuose. Saulės ir vėjo jėgainės labai gerai viena kitą papildo ir kompensuoja viena kitos trūkumus. Juolab, kad daugumos trūkumų nepajusite, jei ne patys įsirenginėsite šias elektrines, o pirksite dalį parko.