Pereiti į pagrindinį turinį
Saulės parkas

Visi atsakymai apie saulės parkus

Nors saulės parkai yra viena labiausiai besivystančių atsinaujinančios energetikos sričių, apie juos Lietuvoje žinoma dar nedaug. Todėl nusprendėme į vieną vietą surinkti visą svarbiausią informaciją apie juos, aiškiai sudėlioti privalumus bei atsakyti į dažniausiai užduodamus klausimus.

Kas yra saulės parkas?

Saulės parkas yra didelė teritorija, kurioje tūkstančiai saulės modulių gaudo saulės spindulius ir iš jų gamina elektros energiją. Kitaip tariant, daugybė saulės elektrinių viename parke. Gabalėlį parko galima nuomotis arba įsigyti.

Kokio dydžio elektrinės reikia, sprendžia kiekvienas pagal savo poreikius. Minimalus galingumas, kurį galite įsigyti arba išsinuomoti, yra 1 kW, o maksimalus – 30 kW. Kokio galingumo saulės parko dalies reikia jums galite tiksliai pasiskaičiuoti čia.

Kaip veikia saulės parkas?

Kai tik žmogus įsigyja elektrinę saulės parke, jo namuose sumontuojamas išmanusis elektros skaitiklis. Tiek elektros, kiek prigamina saulės elektrinė, minusuojama iš žmogaus suvartojamo kiekio namuose.

Jei bus labai saulėti orai ir jūsų elektrinė prigamins energijos perteklių, jis keliaus į elektros tinklus ir čia bus saugomas. Skaitiklis apskaitys, kiek elektros atidėjote į tinklą vėlesniam naudojimui. Kai žiemą ar apniukusį rudenį bus mažiau saulės, jūsų buto ar namo sąskaitas padengs vasarą sukauptas rezervas.

Kiek galima sutaupyti?

Skirtingiems žmonėms svarbūs skirtingi dalykai. Vieniems smagu pasinaudoti saule, kurios yra daug ir dar  ilgai bus daug (iki saulės mirties liko maždaug 4,5 milijardo metų). Kiti neturi galimybės įsirengti modulių ant savo stogo. Tačiau esminė priežastis, aktuali visiems, yra sutaupymas.

Apytiksliais skaičiavimais, elektrinė saulės parke sumažina elektros sąskaitą tris kartus. Jei anksčiau už elektrą per mėnesį mokėdavote 100 eurų, dabar sulauksite apie 30 eurų sąskaitos.

Tą patvirtina ir mūsų klientai. Štai Martynas gyvena daugiabutyje sostinės centre. 2020 m. birželį įsigijęs elektrinę saulės parke, jis tik šių metų vasarį gavo pirmą sąskaitą – iki tol užteko vasarą pagamintos energijos. „Buvau pamiršęs, ką reiškia gauti sąskaitas už elektrą. Jau dabar jaučiuosi laimėjęs, nors dar nepraėjo nė metai“, – pasakoja laimingas klientas.

Kiek tai kainuoja?

Tipinė 4 kW galingumo elektrinė (tokios pilnai pakanka vienam šeimos ūkiui) „Ignitis“ eparkai.lt platformoje kainuoja apie 3 700 eurų. Apie trečdalį šios sumos praėjusiais metais kompensavo Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA), skatindama rinktis žaliąją energiją (daugiau apie tai skaitykite čia). T.y. viena šeima galėjo atgauti net 323 eurus už 1 kW arba 1 292 eurus už visą 4 kW galingumo elektrinę.

Kiek jums reikia energijos ir kiek tokia elektrinė kainuotų, galite pasiskaičiuoti čia.

Per kiek saulės elektrinė atsiperka?

Jūsų investicija į elektrinę apytiksliai atsiperka per 6–7 metus. Net jei elektrinę pirksite su paskola, per mėnesį už elektrą mokėsite vos 10–20 % daugiau nei dabar mokate per mėnesį. O po maždaug 5 metų jau raškysite savo investicijos vaisius – tada visos sąskaitos bus tris kartus mažesnės.

Kitas mūsų klientas Arūnas gyvena Nidoje ir neturi jokių šansų ant etnografinės sodybos stogo įsirengti saulės modulių. Šiandien jis džiaugiasi naudodamas žaliąją energiją ir jau skaičiuoja atsipirkimą. „Ši investicija atsiėjo beveik 10 tūkst. eurų, tačiau visai neseniai gavau ir valstybės kompensaciją, kuri padengė 35 procentų sumos. Skaičiuojame, kad pagal savo suvartojamos elektros kiekį, po kiek daugiau nei 6 metų projektas turėtų atsipirkti“, – sako Arūnas.

Pagrindiniai saulės parko privalumai

Reziumuodami sudėjome esminius saulės parkų privalumus:

  • Gavę paramą galite susigrąžinti dalį investicijų (pvz., gyventojai, 2021 m. balandžio mėnesį pateikę paraiškas APVA, galėjo susigrąžinti 323 eurus už 1 kW).  
  • Vidutiniškai 3 kartus mažesnės elektros sąskaitos per mėnesį. 
  • Gavus APVA paramą, investicija atsiperka per 6–7 metus.
  • Gali turėti kiekvienas. Nesvarbu, ar gyvenate nuosavame name, bute, sostinėje ar pajūryje, o gal vystote verslą biurų dangoraižyje. Tai ypač patogu negalintiems ant savo stogų montuoti saulės modulių.
  • Nereikia rūpintis priežiūra. Saulės parko prižiūrėtojai už nedidelį mokestį ne tik prižiūri, valo elektrinę, šienauja pievas aplink modulius, bet dar ir kasmet ją apdraudžia.
  • Atsibodo? Parduokit! Jei įsigysite naują būstą, elektrinę galėsite kartu su senuoju būstu parduoti naujam savininkui, jeigu jis sutiks. O jei norėsite pasilikti, be jokių mokesčių persikelsite ją kitam adresui.
  • Prisidedate prie žaliosios energetikos plėtros.