Pereiti į pagrindinį turinį
Verslininkas namie su šunimi prie kompiuterio

Namuose kurti verslą lengviau, kai elektros sąskaitos mažesnės

Saulės parkų savininkai jau teikia paraiškas Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramai gauti. Tarp jų ir Kristina iš Kauno. Ji suskubo įsigyti saulės parką, kai tik sužinojo, kad šiais metais APVA parama bus teikiama ir tiems, kas namuose vykdo komercinę veiklą.

Kristinos pavyzdys išties įkvepiantis. Veikli moteris savo pomėgį gaminti desertus pavertė papildomu pajamų šaltiniu. Erdvioje savo namų virtuvėje ji kepa tortus, pyragaičius ir kitus šventinius skanėstus. Iš natūralių produktų meistriškai pagamintus kepinius žmonės greit pamėgo, todėl moteriai užsakymų netrūksta.

Nors papildoma veikla Kristinai teikia džiaugsmą, tačiau ji greit pastebėjo, kad besisukdama virtuvėje „prisuka“ išties daug elektros. Moteris žinojo, kad vienas iš efektyviausių būdų sumažinti elektros sąskaitas – pasigaminti elektros energijos saulės parke. Todėl, kai buvo paskelbtos 2023 m. APVA paramos sąlygos, ji labai apsidžiaugė, kad namuose vykdoma ekonominė veikla – nebe kliūtis gauti paramą.  

2023 m. APVA paramos sąlygos:

  • Paramos dydis yra 322,94 Eur/kW. Vienas pareiškėjas gali gauti maksimalią paramą iki 10 kW galios saulės elektrinei įsigyti iki 3 229 Eur. 
  • APVA paramą gali gauti ir asmenys, kurių elektros vartojimo objekte vykdoma ekonominė veikla: pastate, kuriame namų ūkio reikmėms naudojama saulės parke pagaminta elektra, gali būti įregistruotas ne daugiau kaip vienas juridinis arba fizinis asmuo, jame vykdantis ekonominę veiklą (įskaitant individualios veiklos pažymą arba verslo liudijimą).
  • Paraiškos priimamos iki 2024 m. vasario 29 d. 17:00 val

Apie APVA paramą plačiau skaitykite čia: APVA parama saulės elektrinėms | „Ignitis“ eparkai.lt 

Konditerija – tikslumo reikalaujanti sritis, tad Kristinai buvo lengva pasverti saulės parko įsigijimo naudą. Ji įsigijo 10 kW galios nutolusią saulės elektrinę jau veikiančiame parke, išsyk pateikė paraišką APVA paramai gauti ir susigrąžinti 3 229 Eur. Po 4–5 metų saulės parkas, tikėtina, bus atsipirkęs. Atsiperkamumo skaičiavimai atlikti remiantis Eparkai.lt skaičiuokle. Kristina jau skaičiuoja, kiek sutaupys tada ir kiek pinigų galės skirti konditerijos gaminimo įrangos atnaujinimui.

Rinktis saulės parką

Kristina įsigijo saulės elektrinę jau veikiančiame parke, tad saulėtą rugsėjį džiaugėsi puikia generacija ir sulaukė pirmosios nulinės sąskaitos už elektrą. Taip nutiko dėl kito APVA paramos teikimo tvarkos pokyčio – dabar nebereikia laukti APVA atsakymo, kad gavote paramą ir tik tada pirkti. Tai reiškia, kad, siekiant gauti APVA paramą, saulės parko dalies pirkimas, priėmimo - perdavimo aktas gali būti pasirašomi nuo kvietimo teikti paraiškas paskelbimo dienos.

Geras pavyzdys užkrečia, tad ir Panevėžyje gyvenantis Kristinos giminaitis Tomas susidomėjo galimybe įsigyti saulės parką ir pasinaudoti APVA parama. Jo vykdomai konsultavimo veiklai daug elektros nereikia, tačiau iki šiol namuose registruota individuali veikla buvo kliūtimi APVA paramos gavimui.

Tomas per mėnesį suvartoja apie 500 kWh elektros energijos, už ją moka maždaug po 120 Eur/mėn. (0,24 Eur/kWh) arba 1 440 Eur per metus. Tomas įsigijo 6 kW galios saulės parką už kurį sumokėjo 7 500 Eur. Iš APVA jis susigražins 322,94 Eur/kW x 6kW =  1937,64 Eur. Vadinasi Tomo investicijos į saulės parką yra 7 500 – 1937,64 = 5 562,36 Eur. Taigi, jeigu Tomas ir toliau sunaudos panašiai elektros energijos kaip iki šiol, saulės parkas jam atsipirks per maždaug 5 metus: vietoj 1 440 Eur per metus jis mokės tik apie 250 Eur už pasinaudojimo tinklais paslaugą ir 150 Eur metinis elektrinės priežiūros mokestį, tad jo metinis sutaupymas bus daugiau nei 1 000 eurų. Atsiperkamumo skaičiavimai yra atlikti remiantis Eparkai.lt skaičiuokle, kuria, siekdami apskaičiuoti tikėtiną atsiperkamumo terminą jūsų individualiu atveju, galite pasinaudoti ir jūs.