Pereiti į pagrindinį turinį
Kompensacija už sukauptą energijos perteklių

Kompensacija už sukauptą energijos perteklių: kas nutinka, kai elektrinė prigamina per daug elektros?

Pakalbėkime apie svarbią dalį – pagaminamos energijos perteklių. Su tuo susiduria nemaža dalis įsigijusių elektrines saulės parkuose. Kyla klausimas, kaip panaudoti elektros perviršį? Taip, perskaitėte teisingai. Lietaus šalyje saulės pakanka ne tik jūsų elektros poreikiams, bet dar ir perteklius prisigamina. Praėjusiais metais tokias kompensacijas gavo 3 tūkstančiai gaminančių vartotojų.

Saulės energija pagaminta parke perduodama į ESO elektros tinklą. Elektros kiekis, kurį išnaudojate namuose yra apskaitomas, kas mėnesį mokate ESO „pasaugojimo mokestį“ pagal jūsų pasirinktą atsiskaitymo būdą. Neišnaudota energija yra saugoma tinkluose ir apskaitoje perkeliama į kitą mėnesį. Neišnaudota elektros energija yra kaupiama nuo kiekvienų metų balandžio 1 d. iki kitų metų kovo 31 d. Tačiau būna taip, kad per šį laikotarpį neišnaudojate viso sukaupto energijos kiekio. Tada jums priklauso kompensacija.

Kiekvieno energijos tiekėjo kompensacijos būdai ir skaičiavimas gali skirtis. Pateikiame jums „Ignitis“ 4 galimus kompensacijos panaudojimo būdus. Apie pasirinktą būdą turite informuoti „Ignitis“ ne vėliau nei iki balandžio 30 d. (visuomeninio tiekimo klientai gali rinktis 1 arba 4 būdą, o nepriklausomo tiekimo klientai – bet kurį iš keturių būdų): 

  1. Savos elektros sąskaitos padengimas. Apskaičiuota sukaupto elektros kiekio vertė pridedama prie kito mėnesio (balandžio) elektros sąskaitos ir taip sumažinama mokėtina suma. Norint pasinaudoti šiuo kompensavimo būdu, nieko papildomai nereikia daryti. Balandžio mėnesį gausite informaciją apie tikslų jūsų sukauptą elektros energijos kiekį bei kompensaciją. 
  2. Kito asmens elektros sąskaitos padengimas. Savo kompensaciją galite skirti šeimos nario ar kito artimojo sąskaitos už elektros energiją sumažinimui. Tai padaryti reikia per balandžio mėnesį savitarnoje adresu https://e.ignitis.lt
  3. Sukauptos sumos panaudojimas elektromobilio krovimui „Ignitis ON“ stotelėse. Kompensacijos vertė priskiriama prie jūsų „Ignitis ON“ vartotojo sąskaitos, kurią galėsite panaudoti įkraunant elektromobilį. 
  4. Kompensacijos atsisakymas. Yra žmonių, kurie atsisako kompensacijos. Tokiu atveju turite tik informuoti elektros tiekėją. 

Kiek galėsite susigrąžinti už pagamintą, bet nesunaudotą elektrą? Tiek, kiek tos elektros prikaupėte. Tai galėsite pasitikrinti jau netrukus, gavę sąskaitas iš jūsų elektros energijos tiekėjo. O preliminariai paskaičiuoti paprasta. Balandžio 1 dieną jūsų sukauptas ir neišnaudotas kiekis kilovatvalandėmis (kWh) yra dauginamas iš praėjusių metų 2021 m. balandžio – rugpjūčio kalendorinių mėnesių vidurkio „Nord Pool“ elektros biržos kainos Lietuvos kainos zonoje vidutinio kainų aritmetinio vidurkio. Šiuo metu jis yra 0,0698 Eur/kWh. Pavyzdžiui, jei sutaupėte ir neišnaudojote 100 kWh elektros, tai už šį perteklių į savo sąskaitą gausite 6,98 Eur (100 kWh x 0,0698 Eur/kWh). 

Taigi, apibendrinant – elektrinė saulės parke gaudo saulės spindulius ir gamina jums elektrą. Mokate net tris kartus mažesnes sąskaitas ir mėgaujatės sutaupymu. Jei jūsų saulės elektrinė prigamins daugiau energijos nei suvartosite – jums bus kompensuojama už perteklinę energiją pasirinktu būdu.  

Jei dar neturite įsigiję gabalėlio saulės, galite tai padaryti jau dabar