Pereiti į pagrindinį turinį
Kada saulės elektrinė pradeda nešti pelną ir kiti atsakymai apie pelningą saulę

Kada saulės elektrinė pradeda nešti pelną ir kiti atsakymai apie pelningą saulę

Ar žinojote, kad Lietuva yra pati tolerantiškiausia saulei šalis? Rimtai. Mes vieni pirmųjų pasaulyje nusprendėme, kad kiekvienas mūsų pilietis nusipelnė naudoti saulės pagamintą energiją iš nutolusių parkų ir už elektrą mokėti tris kartus mažiau. Taip gimė saulės parkų idėja ir dabar net gyvenantys daugiabučiuose ar nuosavame name gali įsigyti gabalėlį saulės parke (ir turėti nuosavą elektrinę).

Jums turbūt kyla įvairiausių su pinigais susijusių klausimų. Ar pradinės investicijos nesuvalgys tos nuolaidos mėnesio sąskaitai? Kas bus, kai pasibaigs garantija įrangai? Per kiek elektrinė atsipirks? Ir kiek ji išvis veiks efektyviai? Atsakymai į juos – žemiau (įtariame, kad jie jus maloniai nustebins).

Per kiek laiko atsiperka elektrinė saulės parke?

Mūsų skaičiavimais, investicija į elektrinę visiškai atsiperka per 5-6 metus. Gera naujiena ta, kad kol mokėsite įmokas už elektrinę, jūsų elektros sąskaita iš karto bus tris kartus mažesnė. Dar geresnė naujiena – 30% jūsų pradinių investicijų mielai padengs valstybė. Kaip? Spauskite čia ir sužinokite apie APVA paramą.  

Koks yra elektrinės saulės parke eksploatacijos laikotarpis?

Elektrinė saulės parke efektyviausiai veikia 25-30 metų. Parko vystytojas sutartimi įsipareigoja, kad elektrinė po šio laikotarpio gamins ne mažiau nei 80 % to, ką gamino pirmaisiais metais.

Kas bus pasibaigus elektrinės veikimo laikotarpiui?

Saulės parko vystytojas išardys ir utilizuos įrangą savo lėšomis. Palikti įrangą veikti po numatyto eksploatacijos laikotarpio nebūtų naudinga klientams, nes elektrinės efektyvumas stipriai nuskristų. Be to, po 25 metų, elektrinė ne tik bus jau atsipirkusi, bet dar ir jums uždirbusi pinigų. 

Kiek laiko galioja garantija elektrinei?

Saulės parkų klientai moka metinį priežiūros mokestį, į kurį įeina parko draudimas, eksploatacija ir šienavimas. Draudimas padengia gamtos padarinius ir piktavalių, trečiųjų asmenų išdaigas. Priežiūros mokestis kartais gali kisti (bet nebūtinai) kas 3 metus, tačiau tikrai ne daugiau nei +5%. 

Garantija moduliams suteikiama 12 metų, o elektros keitikliams (inverteriams) – nuo 5 iki 15 metų. Pasibaigus garantiniam laikotarpiui gedimo kaštus dengia patys klientai. Svarbu akcentuoti, kad „„Ignitis“ eparkai.lt“ klientams kaštai dalinami proporcingai pagal įsigytą parko dalį. Kitaip tariant, inverterio keitimas vienam klientui kainuos vos kelias dešimtis eurų. Palyginimui, saulės elektrinę ant savo stogo įsirengęs žmogus už tai sumokėtų net kelis tūkstančius.

Ar yra ilgiau veikiančių elektrinių?

Atsinaujinančios energijos technologijos sparčiai tobulėja (beveik taip sparčiai kaip sparčiai pinigus taupo elektrinių savininkai). Kai kurie vystytojai jau šiandien pradeda siūlyti saulės parkus su 30 metų veikimo laikotarpiu. Jei norite pasidomėti ateities tendencijomis, rekomenduojame pasiskaityti apie žaliojo vandenilio startuolius (kaip saulės energija gamina vandenilį), perovskitinius saulės elementus (kurie jau priartėjo prie 30% efektyvumo; o tai yra labai daug) ir plonąsias saulės plėveles (antros kartos saulės elementus). Ateitis bus tikrai šviesi. Kita vertus, ir dabartiniai 25 metai sutaupymo ir uždarbio yra labai daug.

Kyla daugiau klausimų? Atsakymus į juos rasite DUK.