Pereiti į pagrindinį turinį
Elektros kištukas ant skaičiuotuvo ir grynųjų pinigų

Įrengtoji ir leistina generuoti galia: tokia pati generacija – tiksliau reglamentuojamas procesas

Dar visai neseniai apie elektros gamybos procesą daugelis žinojo tik iš fizikos pamokų, o kasdieniame gyvenime pakako prisiminti, kur padėtas raktas nuo elektros skaitiklio skydinės. Džiaugiamės, kad situacija pasikeitė ir vis daugiau žmonių gamina elektrą, ieško atsakymų į aktualius klausimus ir priima sau naudingus sprendimus.

Atsiradus leistinos generuoti ir įrengtosios galios terminams, sulaukėme daug klausimų, ką šie pokyčiai reiškia gaminantiems vartotojams. Kodėl leistina generuoti galia yra mažesnė už įrengtąją (įsigytą) saulės parko galią? Ar tai reiškia, kad bus gaminama mažiau elektros energijos? Išties svarbu suprasti, kuo skiriasi įrengtoji ir leistina generuoti galia, ir įsidėmėti, kad šie skirtumai neturi reikšmingos įtakos energijos gamybai.

Įrengtoji galia ir leistina generuoti galia

Gaminantiems vartotojams svarbiausia yra elektros energijos generacija. Ji apskaičiuojama pagal elektrinės įrengtąją galią – įsigytos elektrinės saulės modulių suminę galią. Ji nurodoma:

  • jūsų nutolusios elektrinės pirkimo–pardavimo sutartyje ir perdavimo–priėmimo akte;
  • eparkai.lt platformos vartotojo paskyroje;
  • paraiškoje gauti Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) paramą.

Elektrinės leistina generuoti galia – maksimali momentinė elektros energijos galia, kuri gali būti patiekta į ESO („Elektros skirstymo operatoriaus“) tinklus. Ji nurodoma ESO savitarnoje, pagal ją apskaičiuojami ESO pasinaudojimo tinklais mokesčiai. Leistina generuoti galia pateikiama ir sąskaitose už elektros energiją, nes elektros energijos vartojimo ir gamybos duomenis skaičiuoja ESO.

Saulės parkų vystytojų įsipareigojimai išlieka tokie pat

Įrengtoji modulių galia išlieka svarbiausiu parametru tiek jau įsigijusiems saulės parką, tiek planuojantiems tai padaryti. Saulės parko vystytojas sutartimi įsipareigoja užtikrinti tam tikrą metinę generaciją iš vieno kilovato (kW). Palankiais metais, kokie buvo 2022 m., džiuginę saulėtomis dienomis nuo kovo pradžios iki spalio pabaigos, saulės parkas gali pagaminti nuo 1000 iki 1150 kWh/metus.

Svarbu įsidėmėti, kad saulės parko pirkimo–pardavimo sutartyse būna numatyta kompensacija, jei saulės parkas nepasiektų planuotos generacijos. Saulės elektrinės savininkai tikrai gali jaustis saugūs.

Kada atsirado terminas leistina generuoti galia?

Leistinos generuoti galios termino atsiradimas buvo netikėtas jau gaminantiems elektrą saulės parke bei laukiantiems rezervuoto saulės parko perdavimo–priėmimo akto pasirašymo. Vis tik, neteisinga manyti, kad įvedamos naujos, ankščiau neaptartos sąlygos. Iš tiesų, šis techninis pokytis yra reikšmingas tik ESO veikloje, nes į tinklą perduodant pagamintą elektros energiją matuojama nebe įrengtoji, o leistina generuoti galia.

Teisės aktų tobulinimas vyksta lėčiau, nei gaminančių vartotojų skaičiaus augimas, nes galimybė gyventojams pasigaminti elektros yra gana naujas reiškinys ne tik gyventojams, bet ir šalies energetikos sistemai. Teisės aktai tobulinami, siekiant įvertinti realią tinklams tenkančią apkrovą ir geriau užtikrinti jų efektyvumą.

2022 m. liepos mėnesį priimti teisės aktų pakeitimai įpareigoja susijusias institucijas (Valstybinė energetikos reguliavimo tarybą, ESO) greta gaminantiems vartotojams aktualios modulių (įrengtosios) galios nurodyti ir leistiną generuoti galią, kuri aktuali ESO veikloje. Siekiant tiksliau apibrėžti atskiruose elektros gamybos etapuose aktualios galios parametrus, įvestas ir įrengtosios galios terminas, kuris ankščiau buvo įvardijamas kaip modulių galia.

Saulės parko generacija, moduliai ir inverteriai

Norint geriau suprasti, kas yra įrengtoji, o kas leistina generuoti galia, verta trumpai pasikartoti, kaip vyksta elektros gamybos ir perdavimo į tinklą procesas.

Saulės elektrinės modulis – gaminančių vartotojų įsigytas įrenginys, kuris gamina elektrą. Modulio galia nuo šiol įvardijama kaip įrengtoji galia. Ji nurodo maksimalų galimą pagaminti energijos kiekį, esant idealioms apšvietimo ir temperatūros sąlygoms. Verta pažymėti, kad mūsų klimato zonoje tobulos oro sąlygos (matuojant apšvitos, temperatūros ir pasvirimo kampo parametrus vienu metu) nepaprastai retos – maksimalų galimą energijos kiekį modulis gamina vos 5–6 valandas per metus. Todėl modulių efektyvumas yra maksimaliai išnaudojamas parenkant mažesnės galios inverterius.

Inverteris – saulės parko infrastruktūros dalis, kuri perduoda pagamintą elektros energiją į tinklą. Leistina galia nurodo ribą, koks saulės parke pagamintos energijos kiekis inverterių pagalba perduodamas į tinklą. ESO matuoja tik leistiną galią (pagal inverterius), todėl jų sistemose ji ir yra fiksuojama.

Leistinos ir įrengtosios galios skirtumas – nauda tiek tinklams, tiek gaminantiems vartotojams

Saulės parkų vystytojai su ESO derina efektyviausias galimas elektrinės prijungimo sąlygas. Siekiant užtikrinti efektyvų tinklų apkrovos planavimą, bendra saulės parko inverterių (leistina generuoti) galia dažniausiai būna mažesnė už suminę modulių galią – skirtumas gali siekti iki 30 proc. Proporcingai mažesnė leistina galia ESO sistemoje priskiriama ir visiems saulės parko savininkams. Svarbu – tai jokiu būdu nereiškia, kad saulės parko generacija atitinkamai sumažės. Gaminančius vartotojus pasieks visa jų saulės parke pagaminta energija.

Leistinos ir įrengtosios generuoti galios skirtumas yra naudingas ir patiems gaminantiems vartotojams. Mat sumažės išlaidos, pasirinkus atsiskaitymą už pasinaudojimą elektros skirstomaisiais tinklais pagal leistiną generuoti galią (nuo 2023 m. sausio 1 d. galiojantys tarifai). Primename, kad atsiskaitymo planą galima keisti kartą per metus.