Pereiti į pagrindinį turinį
Hibridinis vėjo ir saulės elektrinių parkas

Gaminantys vartotojai: 2023 m. pranokti visi ankstesni rekordai

Per praėjusius metus elektrą gaminančių vartotojų bendruomenė išaugo dvigubai. Kas lėmė rekordinį augimą ir ką jis reiškia atsinaujinančios energetikos sektoriui? Ne mažiau įdomu sužinoti, ko tikėtis šiais metais. Į šiuos klausimus atsako mūsų ekspertas Vincentas Vitkauskas.

Gaminančių vartotojų skaičiaus augimas Lietuvoje eparkai

Kas lėmė tokį augimą?

Rekordinio augimo prielaidos susiformavo dar 2022 m. viduryje. Tuomet, įsismarkavus energetinei krizei žmonės pradėjo ieškoti būdų sutaupyti ir apsirūpinti pigesne elektros energija. Tiek gyventojai, tiek verslas suskubo įsirengti savo elektrines arba rezervuoti nutolusius saulės parkus. Dalis tuo metu pradėtų statyti saulės ir vėjo elektrinių, pardėjo veikti tik 2023 m.

Tai patvirtina ir „Ignitis“ eparkai.lt statistika. Didžioji dalis 2022 m. elektrinę rezervavusių klientų gaminti elektrą pradėjo tik pernai, kai buvo pastatyti jų saulės parkai.

2023 pardavimai - grafikas eparkai

2023 Pajungimai - grafikas eparkai

Tris kartus daugiau saulės elektros energijos

Per praėjusius metus gaminantys vartotojai į tinklą pateikė net 544 tūkst. MWh elektros energijos – beveik triskart daugiau nei 2022 m. Didžioji dalis šios elektros pagaminta iš saulės, mat bendra saulės elektrinių galia siekia apie 1 GW, o vėjo ir biokuro jėgainių – atitinkamai 173 MW ir 110 MW galios.

Saulės energijos dalis atsinaujinančiuose šaltiniuose Lietuvoje eparkai

„Ignitis“ eparkai.lt klientai taip pat pirmenybę teikia saulės elektrinėms. Nuo 2020 m. čia saulės elektrines įsigijo beveik 12 tūkst. klientų (bendra galia 52 MW), o vėjo parkų nuomą pasirinko 550 klientų (bendra rezervuota galia 1,23 MW). 2023 m. mūsų platformoje įsigyti saulės parkai pagamino apie 34 GWh elektros energijos – tokio kiekio pakanka aprūpinti maždaug 9 tūkst. vidutinių namų ūkių.

Atsinaujinančios energetikos platformos „Ignitis“ eparkai.lt vadovas Vincentas Vitkauskas teigia: „Saulės elektrinių populiarumą galima paaiškinti tuo, kad vartotojai, įsigiję dalį nutolusios saulės elektrinės, gali ne tik sutaupyti, bet ir prisidėti prie švaresnės aplinkos. Vėjo elektrinės nuoma turi savų privalumų – nereikia jokios pradinės investicijos – vartotojas už mėnesinį mokestį nuomojasi vėjo elektrinės dalį. Planuojama, jog taip galės sumažinti savo elektros sąskaitą iki 20 procentų. Tad viskas priklauso nuo vartotojo poreikių ir galimybių“.

Eparkai.lt platformos klientų struktūra - grafikas

Ateityje numatomas nuosaikus augimas

Ekspertai prognozuoja, kad 2024 m. atsinaujinančios energetikos plėtra grįš į nuosaikesnį augimo ritmą, buvusį iki karo pradžios.

V. Vitkauskas pastebi: „Po 2022 m. elektros kainų šoko, jos jau pernai sugrįžo į stabilesnį, įprastą lygį. Tai iškart atsispindėjo ir gyventojų susidomėjime – rezervuojančių saulės parkus pernai buvo gerokai mažiau nei 2022 m., tačiau apie 10 proc. daugiau nei 2021 m. Tikėtina, kad ir šiemet matysime nuosaikų augimą. Mūsų vertinimu, perėjimas prie atsinaujinančių išteklių turėtų būti masiškesnis dėl kelių priežasčių. Pirma, tai – galimybė vartotojui sumažinti savo išlaidas elektrai. Antra – būtina kuo skubiau stabdyti klimato atšilimą ir perėjimas prie atsinaujinančios energetikos yra svarbiausia, kaip žmonės gali prisidėti prie planetos išsaugojimo. Trečia, gana trumpas elektrinių atsiperkamumas buitiniams vartotojams, nes iki 2031 m. jie neturės prievolės pereiti prie grynojo atsiskaitymo modelio.“