Pereiti į pagrindinį turinį
Gaminantys vartotojai eparkai

Gaminančių vartotojų atsiskaitymo būdai: kada keisti ir kokį pasirinkti?

Jūsų saulės elektrinė įrengta kieme ar ant stogo? O gal elektros energijos pasigaminate nutolusiame saulės parke? Abiem atvejais verta atkreipti dėmesį į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) atnaujintus gaminančių vartotojų atsiskaitymo įkainius. Dalinamės įžvalgomis, kurios padės priimti jums naudingiausią sprendimą.

Esminė informacija:

 • Jei 2023 m. turėjote planą, kuris lieka toks pat 2024 metams, jums nieko daryti nereikia.
 • Jei nuo 2024 m. keičiate III planą į I arba II, palaukite, kol išnaudosite sukauptas kWh (pvz., iki kovo mėn.) ir tada pasikeiskite jį ESO savitarnoje. Svarbu įvertinti, ar bus praėję 12 mėn. nuo paskutinio atsiskaitymo su ESO būdo keitimo.

O dabar detaliau: 

Kaip ir kasmet, šių metų lapkričio 30 d. VERT peržiūrėjo ir patvirtino elektros energiją gaminančių vartotojų naudojimosi elektros tinklais paslaugų kainas.

Patvirtintos kainos įsigalios 2024 m. sausio 1 d. (VERT nutarimas)

Atsiskaitymo būdas 2023 m. kainos 2024 m. kainos Pokytis %
I. Už patiektos į tinklą ir vėliau atgautos elektros energijos kilovatvalandę – Eur/kWh su PVM 0,05929 0,07139 +20 proc.
II. Už elektrinės leistinos generuoti galios kilovatą –   Eur/kW/mėn. su PVM 3,9446 5,2514 +33 proc.
III. Dalimi nuo patiektos į tinklus energijos kiekio – proc. 12 proc. 33 proc. +175 proc.

Prieš priimant sprendimą, kuris iš atsiskaitymo būdų jums bus tinkamiausiais 2024 m., svarbu prisiminti, kad atsiskaitymo būdą galite pakeisti:

 • iki 2023 m. gruodžio 30 d. (per 30 dienų po to, kai VERT nustato naują naudojimosi elektros tinklais paslaugų kainą);
 • praėjus ne mažiau kaip 12 mėnesių nuo paskutinio jūsų atsiskaitymo būdo pakeitimo.

Kurį iš trijų būdų verta rinktis?

Pasikeitus įkainiams, tikrai verta iš naujo įsivertinti, kuris gaminančių vartotojų atsiskaitymo būdas bus geriausias 2024 m., nes tai priklauso nuo konkrečios situacijos. Prieš priimant sprendimą svarbu žinoti:

 • kokios galios jūsų elektrinė?
 • kokią dalį pagamintos energijos sunaudojate iš karto? (aktualu tik buitiniams gaminantiems vartotojams, kurių saulės elektrinės yra namų valdose ant stogo arba ant žemės);
 • kokį atsiskaitymo būdą turite dabar? (pasitikrinkite ESO savitarnoje);
 • kada pastarąjį kartą jį keitėte? (pasitikrinkite ESO savitarnoje, skiltyje „Paraiškos“ → „Gaminančio vartotojo atsiskaitymo būdo keitimas“).

Trys skirtingos situacijos – trys skirtingi pasirinkimai

Kad būtų lengviau suprasti, kurį atsiskaitymo būdą labiau apsimoka rinktis, paanalizuokime tris skirtingas situacijas.

Generacija didesnė nei poreikis

Andrius turi 10 kW galios elektrinę nutolusiame saulės parke. Jis sunaudoja šiek tiek mažiau elektros energijos, nei pasigamina, todėl šiuo metu jis yra sukaupęs 3 000 kWh. Atsiskaitymo būdą jis keitė 2022 m. gruodžio mėnesį ir per 2023 m. atsiskaitė pagamintų kilovatvalandžių procentu (III būdas). Jei jo generacija bus apytiksliai 20-40 proc. didesnė už suvartojimą, tuomet jam nieko keisti nereikia ir III būdas automatiškai prasitęs. Bet, jeigu Andrius 2024 m. planuoja suvartoti daugiau savo pasigamintos elektros energijos nei 2023 m., tuomet jam gali labiau apsimokėti II atsiskaitymo  būdas. Žiemos mėnesiais generacija būna minimali ir tuo metu įprastai sunaudojamos per vasarą sukauptos kilovatvalandžių „atsargos“. Todėl Andrius atsiskaitymo planą keis ne dabar, o kovo mėnesį ir, jeigu pasirinks atsiskaitymą už saulės elektrinės leistinos generuoti galios kilovatą (II būdą):

 • per žiemą išnaudos sukauptas kilovatvalandes be papildomo apmokestinimo (taip būtų pasirinkus I ar II būdą nuo 2024 m. sausio mėn.); 
 • kol generacija minimali, atsiskaitys nedideliu kiekiu pagamintų kilovatvalandžių; 
 • nuo pavasario mokės fiksuotą 52,514 Eur/mėn. (10 kW x 5,2514 Eur/kW/mėn.) mokestį.

Generacija atitinka energijos poreikį

Jurga šį pavasarį įsigijo 5 kW galios elektrinę saulės parke ir jau pastebėjo, kad pasigamina šiek tiek mažiau energijos nei suvartoja per metus. Šiuo metu ji turi visiems naujiems vartotojams ESO automatiškai priskiriamą II atsikaitymo būdą. Jis ir šiais metais Jurgai bus finansiškai geriausias sprendimas. Todėl ji nieko nedarys – esamas atsiskaitymo su ESO būdas bus taikomas ir 2024 m., tik automatiškai keisis mokesčio dydis. Taigi, Jurga nuo 2024 m. sausio mėnesio mokės fiksuotą 26,26 Eur/mėn. (5 kW x 5,2514 Eur/kW/mėn.) mokestį.

Į tinklą atiduodama maža dalis sugeneruotos energijos

Juliaus saulės elektrinė iškelta ant namo stogo. Jos galingumo pakakdavo šeimos poreikiams patenkinti, bet šiemet, išaugus vartojimui, papildomų kilovatvalandžių Julius nėra sukaupęs. 2023 m. jis atsiskaitė III būdu – procentine dalimi nuo į tinklus patiektos energijos. Iki 2023 m. gruodžio 30 dienos Julius pasirinks I atsiskaitymo būdą ir nuo 2024 m. sausio mėnesio mokės nustatytą mokestį už atgautas kilovatvalandes. Likti su III būdu Juliui apsimokėtų tuomet, jei stogo elektrinė pagamintų daugiau  energijos nei namuose suvartojama. Juliui nuo 2024 m. sausio mėnesio mokestis bus 0,07139 Eur už atgautą kilovatvalandę.

Kuris atskaitymo būdas tinkamiausias jums?

Tikriausiai jau supratote, kad nėra vienareikšmiško atsakymo į šį klausimą, savo individualią situaciją turite įsivertinti patys.

I būdas II būdas III būdas
Ant stogo iškelta saulės elektrinė Nutolusi saulės elektrinė arba saulės parkas Kai generacija apytiksliai 33 proc. didesnė už suvartojimą
Rinkitės I atsiskaitymo būdą, jei saulės elektrinės galia atitinka jūsų poreikius (pvz., suvartojama 10 500 kWh, o elektrinės galia – 10 kW). Rinkitės II atsiskaitymo būdą, jei turite nutolusią saulės elektrinę arba elektrinės dalį iš saulės parko ir suvartojate maždaug tiek pat, kiek pagaminate. Rinkitės III atsikaitymo būdą, jei suvartojate mažiau energijos, nei pagamina jūsų saulės elektrinė (pvz., suvartojama 7 000 kWh, o elektrinės galia – 10 kW ir gamina 10 500 kWh per metus).